×

ARKİTERA MAYIS 2014 MAXIDRAIN


Maxidrain Yeşil Çatı ile Yaşanabilir Çatılar

Maxidrain ® Yeşil Çatı Sistemleri ve dilatasyon,  binaların çatılarını, teraslarını yaşanabilir alanlara çeviriyor.


Maxidrain Yeşil Çatı Sistemlerinin Ekonomik Avantajları

  • - Yeşil Çatılar, binaların kullanılabilir alanlarını arttırıyor. Atıl olarak duran çatılar ekonomiye kazandırılıyor.
  • - Binaların çatısında bulunan ısı ve su yalıtımlarını koruyarak ekonomik ömürlerini uzatıyor.
  • - Yeşil çatının kusursuz yalıtım özellikleri, binaları yazın serin, kışın sıcak tutarak ısıtma ve soğutma giderlerini minimuma indiriyor.
  • - Ses ve partikül kirliliği azalıyor.
  • - Yeşil Çatı, bina sahibinin çevreye olan duyarlılığının bir göstergesi.

 

 

Maxidrain Yeşil Çatı Sistemlerinin Çevresel Avantajları

  • - Bitkilendirmeden sonra kuşlara ve diğer canlılara mesken olan yeşil çatılar beton ormanlarına dönüşen şehirlerde yeni yaşam alanları yaratıyor.
  • - Yağmur suyunu tutarak ve yeniden kullanarak fazla suyun doğrudan yağmur suyu giderine yönlenmesini engelliyor.
  • - Sıcaklıklardaki aşırılıkların giderilmesine ve havayı nemlendirmeye yardımcı oluyor. Kentsel Isı Adası ve Su Baskını-Taşkın etkilerini azaltıyor.
  • - Hava ve ışık kirliliğine engel oluyor. Havada asılı duran partikülleri bünyesinde topluyor.
  • - Geri dönüşümlü malzemelerden üretildiği için atmosfere salınan karbondioksit miktarını azaltıyor.

 

 

Maxidrain ® Yeşil Çatı Sistemlerini oluşturan katmanlar bitki taşıyıcı tabakanın altından başlayarak yukarıdan aşağıya sırasıyla Filtre Geotekstili, Drenaj Plakası, Nem Tutucu/Ayırıcı Geotekstil ve Kök Tutucu Folyo olarak sıralanıyor.

Filtre Geotekstili Örgüsüz dokunan ve Isıl işlemle bağlanan Polipropilenden mamul olup tıkanma yapmıyor, toprak altında çürümüyor ve yıllar boyu filtrasyon vazifesini yerine getiriyor.

Maxidrain Drenaj Plakalarını diğer tek tarafı kabarcıklı drenaj plakalarından ayıran en önemli özellik ise çift tarafı kabarcıklı olması. Bu özellik, Maxidrain Drenaj Plakalarına su depolama imkanı sağlamasının yanı sıra ayrıca havalandırma boşluğu bırakarak toprağın alttan havalanmasını ve bitki köklerinin ihtiyacı olan oksijeni sağlıyor. Bu arada suyun fazlasını eğim istikametinde drenaj yaparak sistemden uzaklaştırıyor.

Maxidrain Drenaj Plakaları, ihtiyaca göre iki farklı yükseklikte üretiliyor;
Maxidrain 25, yüksekliği 25mm olan ve gezilemeyen (ekstensif) (toprak katmanı 8-12 cm'e kadar olan) çatılarda tavsiye ediliyor.
Maxidrain 40 ise yüksekliği 40mm olan ve gezilebilir (intensif) (toprak katmanı 12 cm'den büyük olan) çatılarda tavsiye ediliyor.

 


Maxidrain Ekstensif Yeşil Çatı Sistemleri
 

MAXIDRAIN Ekstensif Yeşil Çatı Sistemleri, sınırlı yük kapasitesine sahip ve gezilemeyen çatılarda tercih ediliyor. Taşıma kapasitesi düşük olan çatılarda uygulanıyor. Üzerinde uygulanan bitkilendirme çok az bakım gerektiriyor.Bu sistemde kullanılan bitkiler, çatılardaki olumsuz iklim koşullarına dayanıklı olmalı ve az su tüketimi olan Sedum tarzı örtücü türler tercih edilmelidir.

 

 

Maxidrain intensif Yeşil Çatı Sistemleri
 

Maxidrain instensif Yeşil Çatı Sistemleri, normal bir bahçenin sunduğu tüm olanakları sunuyor. Bu tip sistemler, üzerinde yoğun yaya trafiğine uygun sistemlerdir. Ayrıca sulama sistemleri de bu tip çatılarda uygulanabiliyor. Günlük kullanıma uygun, üzerine uygulanan bitki örtüsünün ömrü, bitkilerin doğal ortamındaki ömrüne eşdeğer. Bu tip sistemlerde kök topu yardımıyla küçük fundalıklar ve ağaçlar yetiştiriliyor.

 

Maxidrain yeşil çatı sistemlerinin yanı sıra peyzaj düzenlemelerinde kullanılan özel imalat aluminyum ML Mıcır Ayırıcı levhalar ile bitki taşıyıcı tabakanın sınırları belirlenirken hem ekonomik, hem de görsel açıdan zengin uygulamalar yapmayı mümkün kılıyor. Mıcır ile bitki taşıyıcı tabakayı birbirinden ayırarak mıcırın zaman içinde toprak ile karışmasını engelliyor ve üzerinde açıkmış delikler sayesinde suyun akışına izin veriyor.

 

Maxidrain NKK Kontrol kapakları ise bitki taşıyıcı tabakaların yüksekliğine göre özel olarak tasarlandı. Yeşil Çatı Sistemlerinde en önemli unsurlardan biri, giderlerin her zaman açık kalması ve bakımıdır. NKK Kontrol kapakları, giderlerin temizlenmesi ve bakımının yapılması için özel olarak üretildi

 

 

 

Haberimizin Pdf´ini buradan görüntüleyebilirsiniz.